Pursuit Challenge #4 Franschhoek was a massive success and we look forward to being back at Wellington for round 5 of the series. The pro field attracted major names and challengers were out to beat the times of the pros. Here are the podium and age category prize winners:
Pro Podium – Stage 1 (Wellington, 11 March 2021)
Male | Female | |
First | Matt Beers – 2:05:14 | Candice Lill – 2:28:20 |
Second | Marco Joubert – 2:06:07 | Robyn de Groot – 2:29:37 |
Third | Gert Heyns – 2:08:47 | Jennie Stenerhag – 2:41:00 |
Pro Podium – Stage 2 (Franschhoek, 12 March 2021)
Male | Female | |
First | Matt Beers – 1:28:08 | Candice Lill – 1:45:19 |
Second | Tristan Nortje – 1:30:35 | Robyn de Groot -1:48:57 |
Third | Marco Joubert – 1:30:38 | Jennie Stenerhag – 1:52:20 |
Pro Podium – Overall Winners
Male | Female | |
First | Matt Beers – 3:33:22 | Candice Lill – 4:13:39 |
Second | Marco Joubert – 3:36:45 | Robyn de Groot – 4:18:34 |
Third | Gert Heyns – 3:40:40 | Jennie Stenerhag – 4:33:20 |
Teams
Mixed | Male | Female | |
First |
Sunelle Barnard Johann Strombeck – 2:35:33 |
Geoff Wood & Barry Austin – 2:05:49 |
Sally Deane & Penelope Hirst – 2:24:56 |
Second |
Andrew McLachlan Evie Mclachlan – 2:38:12 |
Corne Buys & Herman Ohlhoff – 2:10:40 |
– |
Third |
Walter Kleynscheldt Elizna Kleynscheldt – 2:44:34 |
Luke Phillips & Sean Maguire – 1:51:42 |
– |
E-bike
Male | Female | |
First | Francois Malherbe – 1:49:15 | Lisa Goode – 2:22:55 |
Second | Gordon Frazer – 2:07:06 | Nikki Haywood – 2:24:00 |
Third | AB Louw – 2:32:37 |
Grand-Master (60+)
Male | Female | |
First | Gappie Le Roux – 2:41:00 | Mari Kleynhans – 2:35:29 |
Second | Heliezer da Silva – 2:42:53 | – |
Third | – | – |
Master (50 – 59)
Male | Female | |
First | Fred Buter – 1:46:41 | Hildegarde Cronje – 2:26:21 |
Second | Steven Wiggill – 2:03:14 | Janine Wencke – 2:37:54 |
Third | Greg Keers – 2:06:00 | Maria Crossland – 3:17:51 |
Vet (40 – 49)
Male | Female | |
First | Franso Steyn – 1:44:49 | Chantelle Bosch – 2:05:46 |
Second | Regis Maniora – 1:46:00 | Tessa Keers – 2:06:00 |
Third | Johan Fourie – 1:50:38 | Sune Henning – 2:09:29 |
Sub-Vet (30 – 39)
Male | Female | |
First | Marthinus Esmeyer – 1:50:16 | Shauna Esmeyer – 2:06:05 |
Second | Henko De Klerk – 1:54:15 | Annemie Kruger – 2:12:38 |
Third | Seraj Abrahams – 1:59:08 | Willemien le Roux – 2:33:07 |
Senior (19 – 29)
Male | Female | |
First | Heinie Beukes – 1:42:40 | Marzahn Theart – 2:07:03 |
Second | Ruben Oosthuizen – 1:50:00 | Robyn Emslie – 2:20:00 |
Third | Liam Venter – 1:56:57 | Rouxle Skog – 2:50:33 |
Junior (17-18)
Male | Female | |
First | Eben Baasden – 1:48:13 | – |
Second | Philip Kotze – 1:50:16 | – |
Third | Vincent Buter – 1:50:29 | – |
Youth (15-16) – Half Challenge
Male | Female | |
First | Ruan Badenhorst – 0:58:49 | – |
Second | Mika Barnes – 1:39:01 | – |
Third | – | – |
Sub Junior (13-14) – Half Challenge
Male | Female | |
First | Stanislas Moniora – 1:10:35 | Alice Keers – 1:21:16 |
Second | Jason Voogt | – |
Third | – | – |